Staff

HEADMASTER

  • Mr Peter Reed B.A.; H.D.E. (Rhodes); B.Ed. (U.C.T.) Mathematics

DEPUTY HEADMASTERS

  • Mr Kevin Watson B.A. Ed. (U.P.E.) Business Studies/E.M.S.
  • Mr Robin Stephenson B.A.; H.D.E (U.P.E) History

HEADS OF DEPARTMENTS

  • Mr Alwyn Riddin H.D.E. (P.E.T.C) Grade 6
  • Mrs Glynis Suttie P.T.D. (G.R.T.C) Grade 2
  • Mr G. Ian Suttie P.T.D (G.R.T.C); H.D.E. (Paarl) Grade 7
  • Mr Nico van der Meulen B.A. (Phys. Ed.); H.D.E. (U.P.E) - Physical Education / Grade 7
  • Miss Tracy Kenyon B.A. (Hons); M.A.; P.G.C.E (Rhodes) - English

HOUSEMASTERS

  • Hutton: Mr Johann Lourens / Mr Alwyn Riddin
  • Neilson: Mr Bernard Mackenzie / Mr Craig Holman
  • Vernal: Mr Lawrence Ferreira / Mr Nico van der Meulen
  • Wiles: Mr Michael Pretorius / Mr Pierre Jacobs

TEACHERS

  • Mr Sylvester Appollis M.Mus.; R.U.L.S.; P.G.C.E. (Rhodes) - Music
  • Mrs Kerry Barrow B.A.; N.D.E.C.D.; B.Ed (Foundation Phase) (Rhodes) - Grade 1
  • Mrs Michaeleen Bates D.E. (J.C.E); F.D.E (C.E.S.A); B.A. (UNISA) - Grade 1
  • Mr Michael Benyon B.A.; P.G.C.E. (Rhodes) - Grade 6
  • Mr J. Bodenstein H.D.E. (UP) - Grade 5
  • Mrs S. Camper B.A. (Hons); P.G.C.E. (VC) - English
  • Mr Peter Edwards B.Com; P.G.C.E. (Rhodes) - Computers / E.M.S.
  • Mr Lawrence Ferreira B.Prim.Ed. (UNISA) - Geography / Mathematical Literacy
  • Mrs Renee Ferreira H.D.E. (U.W.C.) - Afrikaans
  • Mrs Priscilla Glover B.Mus.; R.U.L.S.; P.G.C.E. (Rhodes) - Music
  • Mrs Mariska Greyling H.D.E (P.E.T.C) - Grade 4
  • Mrs Sandy Hill P.T.D (G.T.C.) - Grade 4
  • Mrs Shavonne Jooste B.A.; P.G.C.E (Rhodes) - Life Orientation / Afrikaans
  • Dr C. Kelly B.Sc. (Hons) (Rhodes); D. Phil (Oxford) - Physical Science
  • Mr Johann Lourens B.Sc (NMMU); PGCE (UNISA) - Life Sciences / Natural Sciences / Mathematics
  • Mrs Michelle Lourens B.Mus.; P.G.C.E. (Rhodes) - Music
  • Ms Sheryl Luden P.T.D (G.R.T.C); D.S.E (U.C.T) - Grade 5
  • Mr B. Mackenzie M.Sc.; P.G.C.E. (Rhodes) - Life Sciences
  • Miss Jessica Marais - Grade 00
  • Mr Michael Pretorius B.Com; P.G.C.E. (Rhodes) - Accounting / EMS
  • Miss T. Richter - Teacher Aide
  • Miss Jessica Ricco B.A.; P.G.C.E. (Rhodes) - Technology
  • Mrs Elmarie Riddin P.T.D (G.R.T.C) - Grade 3
  • Mrs Margie Rogers B.Mus.; P.G.C.E. (Rhodes) - Music
  • Mrs Amy Shaw B.Prim.Ed.; HDE Special Needs (UOVS) - Careers / Councelling / Remedial
  • Mr Jonathan Spengler B.A.F.A.; M.F.A. (U.C.T) - Art
  • Mr Adrian Strooberg B.Com; P.G.C.E. (Rhodes)
  • Ms Danika Swanepoel B.Sc.; P.G.C.E. (Rhodes) - Life Sciences / Natural Science
  • Mr Vuyo Tshekela B.A; P.G.C.E. (Rhodes) - Xhosa
  • Mrs Hanlie van der Meulen B.A. (Phys. Ed); H.D.E. (U.P.E.) - Xhosa
  • Mrs Christine Whetton B.A.; P.G.C.E. (RAU) - Grade R
  • Ms Morgan White B.Ed. Senior and F.E.T Phases (UNISA) - Business Studies / Accounting / Maths
  • Mr Eddie Wille - Computers

ADMINISTRATIVE STAFF

  • Mrs Ali Bradfield - Financial Manager
  • Mrs Sharon Kruger - Secretary
  • Miss Chanté Norton - Marketing
  • Miss Maristie Pretorius - Bursar
  • Miss Busisiwe Stamper - Administration

HOUSEKEEPING Superintendent: Grant House

  • Mr Kevin Watson - Superintendent: Grant House

Matrons: Grant House

  • Mrs Veronica Crous
  • Mrs Denise Heathcote
  • Mrs Ann-Marie Mason
  • Mrs Mary Siebritz
  • Miss Zoe Ntozakhe

Tuckshop

  • Mrs Nova Lakin

GROUNDS Estate Manager

  • Mr Wayne Hibbert

Maintenance Manager

  • Mr Zola Maaotla

Copyright © Graeme College 2013. All Rights Reserved.
Website sponsored by Brenda Cadle